Who's who

Who are our Governors?



Jim Park -  LA Appointed Governor and Chair of Governors

I am Jim Park, your Local Authority governor since 2012.  My term of office will expire at the end of August 2020.

I am married to Alison, a former teacher.  We have two grown up children, two granddaughters and a grandson who keep us very busy.  

Following retirement from the Civil Service I have been the librarian at a local Catholic Primary School as a volunteer, a tutor in the Open University and a magistrate in the local area.  I have been involved as a volunteer in children’s education for over 40 years.  I am enjoying building on that experience as a governor.

Currently I have a special interest in Year 2, I am a member of all the Committees.  I am Chair of the Governing Board for the current year.  Dr Park can be contacted through the school office.


Mary Hooper - Foundation Governor

I have been a Foundation Governor since 2013, I sit on the Finance Committee (due to my high level of experience in the property business), Personnel & Pay Committee, and am an Appeals Officer for the Westminster diocese, all of which are challenges I have enjoyed greatly. I have been a resident of Hounslow since I moved to the UK from New Zealand when I was 21. I have been a trained teacher since the age of 20, and have taught in numerous schools in many boroughs of London.


I have four children, all of whom are grown up, with one studying at the University of St Andrews, two working as academics in Germany and the USA, and one working as a lawyer in Canary Wharf. Their various experiences with learning difficulties led me to the career I have had for the last few years: working as a Special Educational Needs Coordinator in schools across London.


Having gained my MA in education in 2016, and my SENCo qualification in 2013, I am currently working towards an MA in Specialist Dyslexia Teaching and Assessment having just passed the specialist teaching section.  I am always keen to learn new skills, so I often attend governor training courses to broaden my knowledge.

My term of office will expire on 31st August 2021.




Ania Mason - Foundation Governor

My name is Ania Mason and I am a foundation governor, appointed by the Diocese, here at St Mary’s.  I am currently vice-chair of the Governing Board.  I was born and raised in Poland and have lived in London for the past 20 years. Together with my husband Rob I have three daughters, Melania, Louisa and Sofiya two of whom attend St Mary’s.

Before starting our family I worked in the travel industry but unfortunately as much as I loved travelling around the world it wouldn’t leave much time for the family so I’ve decided to put my career on hold and became a full time mum.  In the past few years I have become very interested in the concept of functional medicine and I am now a year 3 student at the Institute for Optimum Nutrition, studying to become a Nutritional Therapist. 

I currently chair the Finance and Achievements & Standards committees as well as Year 3 governor. My term of office ends on 31/08/2021.  I am vice-chair of the Governing Board.



Maureen O’Donoghue - Foundation Governor

I was appointed as a Foundation Governor of St Mary’s, by the Diocese of Westminster, in March 2016 . My term of office will expire in August 2019.

I live in Isleworth and attend Our Lady of Sorrows & St Bridget. I am a primary teacher myself and work across three primary schools in West and South West London and am a parish catechist for one of the schools I work in.

My attendance record at Governing Body  Meetings has been 100%.  I  have recently been appointed as 3M's Class Governor and I am the named Governor for RE.




Catalina Giglio - Foundation Governor

Hi, my name is Catalina Giglio and I was appointed as a Foundation Governor on 1st February 2019, my term of office will expire on 31st august 2022.  I was born in Argentina and have lived in London for 17 years with my husband Hernan.  We have four children: Olivia at St Mary’s, Millie at Kingston Grammar and Camila amd Tomas at St Richard Reynolds. 

I have worked in the marketing area before moving to London. For the last 10 years I have worked as a PA for a group of independent primary schools.




Joanna Williams - Teacher Elected Governor

Mrs Williams is our Deputy Headteacher she was elected to the Governoring Board by the staff of the school.  Mrs Willaims sits on all of the committees and her ter mof office will expire on 20th August 2019.



Mary Martin - Foundation Governor

I am delighted to have been appointed as a Foundation Govenor, here at St Mary's Isleworth. I have now retired from teaching after 39 years full time service, all in Secondary Education in the Diocese of Westminster.  I am  an active member of St Margaret Of Scotland parish and also attend St Bridgette and Our Lady of Sorrows.  I enjoy keeping fit, travel theatre and film outings too. I will be serving on The Premises and Standards and Achievements Committees,  serving as SEND Governor and will be attached to class 4E.  My term of office expires on 30th August 2019.



Fr Nico Lobo Ratu SVD - Foundation Governor and Parish Priest of Our Lady of Sorrows and St Bridget’s.  Appointed as a Foundation Governor by the Diocese on 1st March 2019.  Term of office expires on 31st August 2022.


Farley Marsh - Headteacher and Ex Officio Governor



Former Governors


Anna McGibbon - Foundation Governor (resigned as a Governor in July 2016)

Colin Lucas - Foundation Governor (resigned as a Governor in July 2017)

Sara Corry - Parent Elected Governor (4th February 2018 term expired)

Tina East - Parent Elected Governor (resigned as a Governor in April 2019)

Marlon Motha - Parent Elected Governor (resigned as a Govenor in May 2019)


© St Mary's Catholic Primary 2019 - Cookie information